Trijenerasyon

TRİJENERASYON NEDİR?
Trijenerasyon yakıt olarak doğal gaz veya biyogaz kullanılarak eşzamanlı elektrik, ısıtma ve soğutma üretimidir. Bir trijenerasyon santrali bir Birleşik Isı ve Güç (kojenerasyon, diğer adıyla CHP) motorunu emmeli bir soğutma sistemi ile bağlar.

Kojenerasyon ünitesi bir elektrik jeneratörüne bağlanmış ve doğal gaz veya biyogazla çalışan bir gaz motorundan oluşur. Bu elektrik üretirken, aynı zamanda ısı salar. Isı kısmen fabrikanın üretim sürecinde ısıtma devresine veya binanın CV sistemine verilir; kalanı ise emmeli soğutma sistemi tarafından geri kazanılır.

Emmeli soğutma sistemi enerji kaynağı olarak elektrik yerine ısı tüketir ve soğutma yapmak için termokimyasal bir kompresör kullanır.

NEDEN TRİJENERASYON?
Bir trijenerasyon santralinin birçok önemli faydası vardır. İlk olarak ısıtma, soğutma ve elektrik üretimi yapmak için daha az enerji harcar (pratikte hiç enerji kaybı yoktur) ve böylece ısıtma, soğutma ve elektriğin ayrı ayrı üretildiği ve daha fazla enerji girişi gerektiren, ayrıca daha fazla ısı ve enerji kaybına neden olan geleneksel yöntemlere göre üretim maliyetlerini azaltır. Bunun ötesinde, bu teknoloji yerel olarak elektrik üretiyor, bu da iletim kayıplarının olmadığı anlamına geliyor. Bu şekilde, bir trijenerasyon santraline sahip olan kuruluş, bütün üretim süreci için şebekeden bağımsız olarak enerji temin edebilir.

UPGRADE ENERJİ TRİJENERASYONU ŞİRKETİNİZE GETİRİYOR
Çok sayıda sektör için ihtiyaca özel çözümler sunuyoruz. Sadece mühendislik ve inşaat işlerini değil, trijenerasyon projelerinin işletim ve bakımını da üstleniyoruz. Başarımızın temel faktörü sürecin yakından izlenmesidir.

Bu teknolojinin şirketiniz için sunduğu imkânlarla ilgileniyorsanız, lütfen bize ulaşın!