Absorpsiyon Soğutma

ABSORPSİYON SOĞUTMA NEDİR?
Absorpsiyon soğutma, bir soğutma kapasitesi oluşturmak için termal enerji kullanır. Evinizdeki buzdolabında olduğu gibi, soğutma, ısının soğutulacak nesneden soğutma kurulumuna aktarılması ile gerçekleştirilir. Isının bu şekilde çekilmesi soğutma kurulumundaki gazın genişlemesiyle gerçekleştirilir. Bu genişleme için basınçlı gaz veya sıvı gereklidir. Bu nedenle gaz ya da sıvının öncelikle sıkıştırılması gerekir. Bu noktada emmeli soğutma klasik bir soğutma kurulumundan farklı çalışmaktadır. Klasik bir soğutma kurulumu elektrikli bir kompresör kullanırken emmeli soğutma bir “termal kompresör” kullanır. Enerji kaynağı olarak elektrik yerine ısı kullanılır ve bunun birçok önemli avantajı vardır.

ABSORPSİYON SOĞUTMA UYGULAMALARI
Absorpsiyon soğutma >80°C ısı kaynağının mevcut olduğu durumda sürekli soğutma süreçleri için kullanılabilir. Üretim, iklimlendirme ve ‐50°C’ye kadar soğuk depolar için süreç soğutma işlemlerinde kullanılabilir. Bu teknik, özellikle yeni inşaatlar ve renovasyon için ilginç bir seçenektir. Mevcut soğutma sistemine ek yapılması için de uygundur.

AVANTAJLARI

  • Enerji tasarrufu ve elektrik maliyetlerinde kayda değer bir düşüş
  • CO2 emisyonunda azalma

NEDEN ABSORPSİYON SOĞUTMA?
Absorpsiyon soğutma, çok fazla soğutmaya ihtiyaç duyan ve bol miktarda termal enerjisi olan şirketler için mükemmel çözümdür. (Atık) ısının kullanılması ve birincil enerjiden tasarruf edilmesi sayesinde yüksek verimlilik ve düşük işletme maliyeti garanti altına alınır.

UPGRADE ENERJİ, ŞİRKETİNİZE ABSORPSİYON SOĞUTMAYI GETİRİR
Şirketiniz için olan olanaklarla ilgileniyorsanız, lütfen bize ulaşın!